Unge hjælper Unge

Er du lidt for glad for din dyne om morgenen? Har du brug for et par ekstra ører? Er lektierne ikke just topprioriteten? Trænger skoletrætheden til at blive sparket til Langtbortistan? Så hent hjælp hos "Unge hjælper Unge"

Er du lidt for glad for din dyne om morgenen? Har du brug for et par ekstra ører? Er lektierne ikke just topprioriteten? Trænger skoletrætheden til at blive sparket til Langtbortistan? Så hent hjælp hos ”Unge hjælper Unge”

Så kunne du måske have glæde af en jævnaldrende supporter, der forstår kunsten at sparke røv, lytte og motivere.

”Unge hjælper Unge” er en mentorordning, der hjælper dig med at skabe et godt og solidt netværk på IBC og er med til at sikre, at du gennemfører din hg-uddannelse på bedste vis.

Motivation og sammenhold

Har du allerede motivationen til at fortsætte på HG, og får du skabt den helt rigtige connection mellem din mentor og dig selv, er du gået det første store skridt op ad stigen til at gennemføre din uddannelse.

Med mentorordningen bestemmer du og din mentor selv, hvordan I kommer videre. Nogle gange tager I måske fritiden i brug og går ud og bowler, går i biffen eller tager en snak på en cafe i byen.

Som Ole, elev på HG 2012 siger: ”Jeg er supporter for en elev. Jeg ringer til ham og sørger for, at han kommer op om morgenen og i skole til tiden. Hvis han har nogle problemer, snakker vi om det, hvis han har lyst. Det er dejligt at være supporter, for jeg får en fornemmelse af at gøre noget godt for andre.”

Hvad nytter ”Unge hjælper Unge”?

Læs, hvad tidligere elever har fået ud af at være knyttet til Unge hjælper Unge:

”Jeg fik hjælp til at komme op om morgenen, så nu er jeg ikke længere frafaldstruet – og så fik jeg oven i købet en gratis pizza”

Vi tog på pizzeria og ud at bowle, for at lære hinanden at kende…”

”Det var faktisk ret positivt – jeg er blevet topmotiveret til at lave lektier…”

Hænder-11 unge hjaelper unge 470x265
glæde af en jævnaldrende supporter, der forstår kunsten at sparke røv, lytte og motivere.


"Unge hjælper Unge" er en mentorordning, der hjælper dig med at skabe et godt og solidt netværk på IBC og er med til at sikre, at du gennemfører din hg-uddannelse på bedste vis.

Motivation og sammenhold

Har du allerede motivationen til at fortsætte på HG, og får du skabt den helt rigtige connection mellem din supporter og dig selv, er du gået det første store skridt op ad stigen til at gennemføre din uddannelse.

Med mentorordningen bestemmer du og din supporter selv, hvordan I kommer videre. Nogle gange tager I måske fritiden i brug og går ud og bowler, går i biffen eller tager en snak på en cafe i byen.

Mentor Ole Søndergaard, HG-elev 2012:

"Jeg er supporter for en elev. Jeg ringer til ham og sørger for, at han kommer op om morgenen og i skole til tiden. Hvis han har nogle problemer, snakker vi om det, hvis han har lyst. Det er dejligt at være supporter, for jeg får en fornemmelse af at gøre noget godt for andre."

Nytter "Unge hjælper Unge"?

Ja, det nytter for dig, der er frafaldstruet og ikke ved, hvordan du skal hive dig selv op til at gennemføre din HG. Læs her, hvad tidligere elever har fået ud af at være tilknyttet Unge hjælper Unge:

  • "Jeg fik hjælp til at komme op om morgenen, så nu er jeg ikke længere frafaldstruet – og så fik jeg oven i købet en gratis pizza"
  • "Vi tog på pizzeria og ud at bowle, for at lære hinanden at kende..."
  • "Det var faktisk ret positivt – jeg er blevet topmotiveret til at lave lektier..."

HG-elev siger

Jeg er supporter for en elev - det er dejligt, for jeg får en fornemmelse af, at jeg er med til at gøre noget godt for andre.

Ole Søndergaard

HG elev 2012